OROL vznikol v roku 1909 z katolíckych telocvičných organizácii, ktoré sporadicky vznikali od roku 1896. Meno OROL dal hnutiu Slovinec Dr. KRENK. Z Moravy sa rýchle šíril cez Malacky (1919, páter KOPÁČ a MATOSKA) do Nového Mesta n/Váhom (RAŠKA), Ružomberka (Dr. HLINKA), Trenčína a ďalších miest. Plameň orolského hnutia sa rozšíril po celom Slovensku.
Tak napr. Na orolskom zlete 1928 v Bratislave sa na Jakubovom námestí zúčastnilo cez 8 000 krojovaných a do 12 000 nekrojovaných Orlov. Podobne tomu bolo aj na ďalšom zlete 1933 v Nitre a na poslednom zlete 1938 v Žiline, kedy zomiera Dr. A. Hlinka. Pred vojnou bol Orol v októbri roku 1938 zrušený spolu s ostatnými telovýchovnými organizáciami.
Orol si zaumienil vychovať zo svojich členov hlboko národne uvedomelých ľudí, zodpovedných za seba a národ. Svojim telocvičným a výchovným pôsobením chcel prispieť k brannej zdatnosti národa. K požiadavkám orolstva patrila spravodlivosť a občianska rovnoprávnosť, pretože z nich vyrastá solidarita, svornosť a národná jednota. Orol žiadal od svojich členov, aby ušľachtilú mravnosť a vieru prejavovali aj navonok
Orolskými zásadami boli:
- Svedomite plniť povinnosti vyplývajúce zo svojho postavenia a povolania. povolania.
- Obetavo plniť všetky povinnosti voči rodine.
Slovenský Orol bol obnovený na l. zjazde 7. Marca roku 1992. Dobre sa etabloval na domácej aj medzinárodnej úrovni, keď v apríli 1994 bol prijatý do Medzinárodnej katolíckej federácie FICEP Stanovy Slovenského Orla prijaté na II. zjazde 3. Mája 1997 a mali nadčasový charakter. Projekt ozdravenia populácie sa stáva významným dokumentom na prelome tisícročí k programovému prehláseniu, ktoré bude prerokované 4. Mája 2002 na III. Zjazde Slovenského Orla.