Machulinská dvadsiatka – 2018

Machulinská dvadsiatka: Víťaz pri comebacku zmazal manko 35 sekúnd
Ani mínusová teplota neodradila vášnivých bežcov a do Machuliniec prišli v rekordnom počte.

FOTOGALÉRIA

Na 35. ročník Machulinskej dvadsiatky sa prihlásilo najvyšší počet pretekárov zo všetkých ročníkov – až 180. A to aj napriek tomu, že teplomer ukazoval iba okolo mínus troch stupňov Celzia.

Preteky si užívalo aj vyše 130 detí v kategóriách od materskej školy až po 9. ročník, ktorých podporovali Máša a medveď. Na záver všetci pretekári blahoželali k 90. narodeninám (!) bežcovi z Belgicka pátrovi Viktorovi Vandenplasovi, ktorý pretekal v Machulinciach 23. krát. Každý pretekár si odniesol medailu na jubilejný ročník. Rekreační bežci a dorastenci si zabehli kratšiu trať na 6 km.

Dvadsiatka sa bežala z Machuliniec cez Obyce, Jedľové Kostoľany a späť. Zdalo sa, že preteky ovládnu opäť Ukrajinci, ale proti bol elitný slovenský vytrvalec Gabriel Švajda, ktorý bojoval až do konca. Ten sa predstavil v Machulinciach prvýkrát od roku 2009. Jeho cesta za víťazstvom vôbec nebola ľahká.

„Keďže na trati boli finančné prémie, nebolo to ľahké, lebo Ukrajinci boli silní. Ja mám za sebou mesačnú oddychovú časť, keď v novembri toľko nebehám, skôr iba klušem. Prvú prémiu som vyhral ja na 3 km, potom ma Ukrajinec Starodubcev predbehol. Na otočke na 10 km mal náskok 35 sekúnd, on vyhral druhú prémiu. Na 10 km som točil za 35:15 a bolo tam prevýšenie 219 m,“ hodnotil sobotňajší beh rodák z Dvorov nad Žitavou.

„Po otočke som si povedal, že skúsim sa dotiahnuť na Ukrajinca. Keďže som nemal čo stratiť, lebo Matúš Kompas bol za mnou ďaleko, tak som to riskol a šiel som po Ukrajincovi. Dobehol som ho cca na 16. km. Chvíľku sa ma držal, potom som mu ušiel a nakoniec som vyhral o 45 sekúnd časom 1:07:16, čo je celkom slušné pred zimnou prípravou. Vyhral som tu prvýkrát. Machulinské preteky majú prestíž, keďže tu behajú aj pretekári zo zahraničia, dokonca aj z Kene tu boli pred pár rokmi,“ dodal Gabriel Švajda z klubu Adidas Runners Bratislava.

V roku 2016 bol majstrom Slovenska v maratóne. Jeho osobák na 42 km trati má hodnotu 2:29 h, v tomto roku vyhral veľký maratón v nemeckom Lipsku.

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/20975183/machulinska-dvadsiatka-svajda-pri-comebacku-zmazal-manko-35-sekund.html#ixzz5ZI2MCgtK
2. dec 2018 o 11:51 MARTIN KILIAN