Cyklistická púť Bratislava – Rím 2016

Cyklistická púť Bratislava - Rím 2016

DSC_1337Agentúrna správa: Cyklopúť Slovenského Orla Bratislava – Rím 2016 pod záštitou ministra školstva Petra Plavčana bola odštartovaná dňa 5. augusta 2016 z Bratislavského hradu tesne po 10:00 hod.

Sv. omša bola o 8:00 v Blumentálskom kostole. Potom sa cyklisti presunuli zo sídla Orla (Radlinského 28) na Bratislavský hrad. Minister školstva Peter Plavčan v príhovore ocenil myšlienku cyklopúte a “diplomacie na kolesách” s asketickým a charizmatickým nábojom. Predseda Orla Ing. Jozef Gálik oboznámil ministra a média s myšlienkou cyklopúte a posolstvom, ktoré odovzdajú pápežovi Františkovi na audiencii 17.8.2016.

Peletón pozostáva z 28 cyklistov a sprievodných vozidiel ako technického a hospodárskeho zázemia. Trasa je cca 1300 km, ktoré zdolajú cyklisti amatéri v 10 etapách. V čele peletónu a v sedle bicykla je skúsený vodca d.p. Marián Ondrejka a zabezpečovací team vedie Alena Šimorová.

Cyklopúť má prezentovať myšlienku rodiny – v peletóne budú zastúpení súrodenci, manželia, rodičia a deti. Sú to všetko amatéri ochotní obetovať úsilie a litre potu pre prezentovanie charizmatického a a asketického náboja púte. Stačí im skromná strava, sprcha a karimatka.

Ideovo a obsahovo bude posolstvo zamerané na:

  • Rok Božieho milosrdenstva, vyhlásený pápežom Františkom
  • Globálnu konferenciu o športe, ktorú poriada Vatikán prvýkrát v histórii v septembri 2016
  • Projekt ozdravenia populácie

V tejto súvislosti si dovolíme informovať, že Slovenský Orol urobil viacero významných podujatí, napríklad projekt ozdravenia populácie, ktorý prevzal pápež Ján Pavol II. v r. 2003 a odpísal naň osobným listom, odovzdanie posolstva k téme „Šport ako pastorálna a výchovná výzva“, ktoré prevzal na cyklopúti pápež Benedikt XVI. v r. 2008 s písomnou odpoveďou, alebo stretnutie s pápežom Františkom v rámci konferencie Cirkev a šport.

DOPLNENÉ:

„Chcem asi tak najviac poďakovať Bohu, že sa nám niečo takéto podarilo v prebiehajúcom Roku Milosrdenstva a všetkým tým, ktorí sa zúčastnili tejto púte a podporovali ju či už osobne nejakou iniciatívou, ale aj mnohým tým ľuďom, ktorí sú neviditeľní a obetovali mnoho modlitieb za to, aby sa nám táto cesta podarila. Myslím, že po dnešnom dni, kedy sme absolvovali audiencie, že to bolo niečo fantastické, krásne a zanechá to v každom človeku veľmi hlbokú stopu,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas po audiencii kňaz Marian Ondrejka.

„Putovalo sa ťažko miestami, najmä tie Alpy boli ťažké. Pre mňa to bol v podstate taký reparát, pretože to nevyšlo tak ako som si predstavovala. Myslím si, že teraz som to zvládla tak ako som chcela a manžel to zvládol lepšie ako ja, napriek tomu, že je menší cyklista. Do cieľa sme prichádzali síce vždy medzi poslednými, ale povzbudzovali sme sa a vďaka tomu, že jeden videl druhého vedľa seba tak sme to zvládli a aj nám to tak ľahšie išlo,“ povedali manželia Zuzana a Radoslav Danišovci z Piešťan, pre ktorých bola cyklopúť zároveň svadobnou cestou.